Tarihçe

Fakültemizin Tarihçesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, 11.07.1992 gün ve 21281 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 3837 Sayılı Kanun ile kurulmuştur. İlahiyat Fakültesi, Prof. Dr. Hüsnü Ezber BODUR'un dekanlığında, Anafartalar Yerleşkesi'nde 1995–1996 öğretim yılında otuz (30) öğrenciyle eğitim ve öğretime başlamıştır. İlk mezunlarını 1999–2000 öğretim yılında veren Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, ön lisans, lisans ve lisansüstü öğretimi yapmaya devam etmektedir.


Dekanlarımız:

Prof. Dr. Hüsnü Ezber BODUR

Kurucu Dekan

Prof. Dr. Zeki Cemil ARDA

............... - 1999

Prof. Dr. Nasuhi Ünal KARAARSLAN

01.05.2000 - 20.04.2009

Prof. Dr. İbrahim HATİBOĞLU

20.04.2009 - 03.05.2011

...

09.05.2011 - 01.08.2011

...

01.08.2011 - 16.01.2012

Prof. Dr. Abdurrahman KURT

16.01.2012 - 05.01.2015

...

06.01.2015 - 20.03.2015

Prof. Dr. Hidayet IŞIK

20.03.2015 - 25.07.2016

Prof. Dr. Yücel ACER

25.07.2016 - 20.09.2016

Prof. Dr. Mirza TOKPUNAR (Vekaleten)

20.09.2016 - 20.07.2017

Prof. Dr. Şevket YAVUZ

20.07.2017- 22.07.2020 

Prof. Dr. Nimetullah AKIN

22.07.2020- Devam Ediyor